دسته بندی مطالب
  • هیچ دسته‌ای پیدا نشد
برچسب های مطالب
شمارشگر

ایندیکتورها چه کار می کنند؟

ایندیکیتورها بطرز وسیعی توسط تریدر ها و تحلیل گران تکنیکی استفاده می شونداما چه انتظاراتی را بر آورده می کنند؟
قبل از هر چیز بگذارید موضو عی را برایتان روشن کنم. ایندیکیتور ها از الگوریتمی بهره می برند که از محاسباتی بر مبنای اطلاعات گذشته برای تعیین ارزش نهایی ایندیکیتور استفاده می کنند. بر این اساس تعاریف آنها تاخیری است.
بعضی از طراحان مدعی هستند که ایندیکیتورهای آنها پیشرو بوده و سیگنال هایی برای دوره های آینده ایجاد می کنند.
خب, از اینگونه نیز میتوان از خطوط پیوت و فیبو ناچی نام برد, اما در رنج معمول ایندیکیتور ها از قبیل مومنتوم ها و مشتقات آنها , میانگین متحرک ها و باندهایی که برای تعیین خطوط حمایت و مقاومت طراحی شده اند , همگی تاخیری هستند.
منتخبی از معروفترین ایندیکیتور ها را در نظر بگیرید:
RSI / Stochastics
* آیا میتوان با اطمینان وقتی ایندیکیتور oversold ,ویا overbought است دستور خرید یا فروش داد؟ اطمینان در فارکس وجود نداره!
* آیا دایورجنس ها همیشه با ریورسال همراه می شوند؟ نه!
*آیا ایندیکیتورهای مومنتوم مقصد نهایی قیمت را نشان می دهند؟ اصلا!
Moving averages
*آیا همیشه مسیر قیمت را پیش بینی می کنند؟ فقط ۵۰% از مواقع. که یک سکه نیز بهمین خوبی از پس چنین کاری بر می آید.
*آیا نقاط ساپورت و رزیستنس را برای ما تعیین می کنند؟ می توانند، آیا می دانید در چه مواقعی؟
* آیا کراس تایم کوتاه تر از تایم بزرگتر یک سیگنال ایجاد می کند؟ خب, اگر منظورتان سیگنال پول ساز هست خیر.
* آیا مسیر بعدی قیمت را پیش بینی می کنند؟ به دقت یه سکه!
Bollinger Bands
*آیا نقاط ساپورت و رزیستنس را تعیین می کنند؟ نه بطور دقیق. در واقع حتی آقای بالینجر خود نیز گفته است کاربرد باند ها برای شناسایی نقاط ساپورت و رزیستنس نیست. بلکه برای شناسایی قدرت نسبی روند بکار می روند.
* می تونانید بگویید که در چه مواقعی حتی بطور تقریبی جواب می دهند؟ به ندرت
* آیا مسیر بعدی قیمت را پیش بینی می کنند؟ نوچ
پس چرا اینهمه ایدیکیتور بوجود آمده است در صورتی که اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار نمی دهند؟
وقتی من به یک ایندیکیتور نگاه می کنم و یا گاها آنها را توسعه می دهم , بیش تر بجنبه محاسباتی آنها توجه می کنم و به این نکته توجه می کنم که چه اطلاعاتی را می توانم از آنها بگیرم.
برای مثال RSI , شدت نسبی مناطق اشباع خرید و فروش را نمایش می دهد. همچنین بوسیله دایورجنس کاهش میزان روند را بخوبی بنمایش می گذارد. من از مشاهده آن استفاده لازم را می برم ولی از آنها برای پیش بینی استفاده نمی کنم. زیرا که پیش بینی نمی کنند!! از آنها بعنوان اطلاعات تکمیلی در تحلیل هایم کمک می گیرم. وقتی قیمت به یک مقاومت برخورد می کند و این همزمان با یک دایورجنس نزولی اتفاق می افتد من تنها توجه خود را بیشتر می کنم. آیا بصورت اتوماتیک می فروشم؟ شاید، این بستگی به مقدار اطمینانم به پیش بینی و تحلیلی است که انجام می دهم. در غیر اینصورت من در انتظار ریورسال بر اساس سووینگ ها خواهم ماند. با شکست اخرین کف , یک ساپورت برای پیش بینی من ایجاد می شود.
اگرچه آنها هیچ کمکی در تعیین مقصد نهایی قیمت به من نمی کنند.
من ایندیکیتور ها را برای بزرگنمایی قسمتی از اطلاعات توسعه می دهم. این می تواند سطح فراریت قیمت را شامل شود (که مربوط به میزان اندازه بارها در یک بازه زمانی است) و یا برای مثال ابر پیوت که در آن یک باند عمومی از قیمت که باند تعادل نامیده می شود , باشد. اگرچه باز هم پیش بینی نمی کنند.

پس همانطور که دیدیم ایندیکیتور ها جادو نمی کنند. اگر انتظار دارید که با نگاه کردن در فیبوناچی ریتریسمنت و RSI به یک جادو برای رسیدن به فرمان خرید و فروش برسید سخت در اشتباه اید. این ایده را فراموش کنید. اینها تنها پول شما را از دستتان خارج می کند.
چیزی که لازم است درک شما از قیمت است. شما باید بدانید چه چیز باعث ایجاد مقاومت و حمایت می شوند؟ فیبوناچی چگونه کار میکند؟چطور حرکات مشخصی را تقویت می کند؟ و ستون های حرکتی چه نسبتی با هم دارند؟
سپس شما نیاز دارید که بدانید قیمت چگونه حرکت می کند. قیمت در سلسله های قابل تشخیص حرکت می کند_ بدون آن معاملات شما همیشه با عنصر گیجی همراه است. هیچ وقت درباره نقاط ورود و خروج خود مطمئن نخواهید بود.
وقتی شما در این امر ( درک حرکات قیمت) به استادی رسیدید , ایندیکیتورها بعنوان ابزار های حمایتی در اختیار شما هستند در صورتیکه شما از نحوه محاسباتی آنها مطلع باشید.

Share
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...Loading...
2,885 views
چاپ این نوشته چاپ این نوشته ارسال این مطلب ارسال این مطلب

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید

برچسب ها

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.