دسته بندی مطالب
  • هیچ دسته‌ای پیدا نشد
برچسب های مطالب
شمارشگر

آمادگی برای معامله (اصطلاحات فارکس)

ارزهای مورد معامله در بازار فارکس :
ارزهای معتبر جهانی در برابر دلار آمریکا و یا در برابر یکدیگر در این بازار معامله می شوند، که عبارتند از یورو ، ین ژاپن ،پوند انگلیس ،فرانک سوئیس ،دلار کانادا و استرالیا ونیوزیلند. ارزهایی که در این بازار بیشتر معامله می شوند عبارتند از:
یورو/ دلار به میزان ۴۱% ،دلار/ ین ژاپن ۳۳% ،پوند انگلیس/ دلار ۱۶% ، دلار/ فرانک سوئیس ۱۰%

ارزهای اصلی و فرعی:
هشت ارزی که بیشترین حجم معاملات را در فارکس به خود اختصاص داده اند عبارتند از USD , EUR,JPY,GBP,CHF,CAD,NZD و AUD که ارزهای اصلی نامیده می شوند . سایر ارزهای دیگر ارزهای فرعی به شمار می آیند.

پیپ ( Pip ):
یک پیپ کوچکترین واحد قیمت برای هر ارزی می باشد . تقریبا تمام جفت ارزها از پنج رقم تشکیل می شوند . و در بیشتر آنها علامت اعشار درست بعد از اولین رقم است . برای مثال EUR/USD برابر ۱٫۲۵۳۸ است که در اینجا ارزش هر پیپ برابر محل کوچکترین رقم اعشارمی شود که یعنی دراینجا ۰٫۰۰۰۱ است . بنابراین ارز مظنه اگر در هر جفت ارزی USD باشد ؛ هر پیپ همواره برابر است با ۱۰۰/۱ سنت . یک استثناء قابل ذکر در اینجا USD/JPY است که در ان هر پیپ برابراست با ۰٫۰۱ دلار و دلیل آن این است که معاملات در برابر ین ژاپن بر اساس ۱۰۰ ین ژاپن انجام میشود.

قیمت فروش ( Bid Price )
قیمت فروش قیمتی است که در آن بازار حاضر است که یک جفت ارز را در آن قیمت از شما بخرد .دراین قیمت است که تریدر ارز پایه را می فروشد که همان دو رقمی است که درسمت چپ اعشارنرخ تبادل آمده است .
برای مثال نرخ تبادل GBP/USD برابر ۱٫۸۸۱۲/۱۵ است . پس قیمت Bid برابر ۱٫۸۸۱۲ است . این بدان معنی است که شما هر پوند انگستان را درمقابل ۱٫۸۸۱۲ دلار آمریکا می فروشید

قیمت خرید (Ask Price)
قیمت خرید قیمتی است که در آن بازار حاضر است یک جفت ارز را به شما بفروشد . در این قیمت شما ارزپایه را می خرید . که همان دو رقمی است که در سمت راست اعشار نرخ تبادل آمده است
برای مثال نرخ تبادل EUR/USD برابر ۱٫۲۸۱۲/۱۵ است پس قیمت ask برابر ۱٫۲۸۱۵ است . این بدان معنی است که شما یک یورو را درمقابل ۱٫۲۸۱۵ دلار آمریکا می خرید . قیمت ask همچنین قیمت offer هم نامیده می شود

اسپرد Bid/Ask
اسپرد تفاوت بین قیمت Bid و Ask است . هنگامی که معامله کننده این رقم را می گوید ، معمولا چند رقم اولیه حذف می شوند . مثلا برای USD/JPY این نرخ ممکن است برابر ۱۱۸٫۳۰/۱۱۸٫۳۴ باشد اما معمولا بدون سه رقم اول و به صورت “۳۰/۳۴” بیان می شود .

نحوه مظنه دادن در بازار فارکس
نرخ تبادل در بازار فارکس به فرمت زیر می آید :
Base currency/ Quote currency Bid / Ask

هزینه انجام معاملات
ویژگی مهم اسپرد Bid/Ask این است که از آن برای محاسبه هزینه های معاملات دو طرفه (round-turn trade) هم استفاده می شود . معاملات دوطرفه معاملاتی هستند که در آن شما یک جفت ارز را همزمان و در یک اندازه می خرید و می فروشید . برای مثال در نرخ تبادل ۱٫۲۸۱۲/۱۵ برای EUR/USD ، هزینه انجام معامله ۳ پیپ است .
فرمول زیر برای محاسبه این هزینه استفاده می شود :
Transaction cost = Ask Price – Bid Price

ارزهای متقابل ( (Cross Currency
هر جفت ارزی که یک طرف آن USD نباشد ، ارزمتقابل یا Cross Currency می گویند . این جفت ارزها رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهند چرا که در واقع معامله یک جفت ارز از این جفت ارزها در واقع معادل دو معامله جفت ارزهایی است که یک طرف ان دلارآمریکاست . برای مثال خرید EUR/GBP معادل خرید EUR/USD و فروش GBP/USD است . معامله جفت ارزهای متقابل معمولا هزینه بالاتری دارد .

مارجین ( (Margin
وقتی که با یک بروکر فارکس حسابی را باز می کنید ، باید یک حداقلی را در حسابتان داشته باشید .این حداقل از بروکر تا بروکر فرق می کند ومی تواند از ۱۰۰ دلار تا ۱۰۰٫۰۰۰ دلار باشد .
هر زمانی که معامله ای انجام می دهید ، درصد مشخصی از حساب مارجین شما به عنوان مارجین لازم اولیه کنار گذاشته می شود که برای معا ملات جدید با اوجه به جفت ارز، قیمت کنونی آن و تعداد لاتهای مورد معامله استفاده می شود . اندازه لات معمولا به ارزپایه مربوط می شود .
برای مثال فرض کنیم که شما یک حساب مینی با اهرم ۲۰۰:۱ یا ۵% باز می کنید . حسابهای مینی با لاتهای مینی معامله می کنند . فرض کنیم یک لات مینی برابر ۱۰,۰۰۰ دلار است . خب ، در اینجا شما به جای فراهم کردن تمام ۱۰,۰۰۰ دلار فقط کافیست ۵۰ دلار در حسابتان پول داشته باشید . ( ۱۰,۰۰۰ * ۵=۵۰$ )

اهرم ( (Leverage
اهرم عبارتست از نسبت سرمایه استفاده شده در معامله به سرمایه لازم برای انجام آن معامله . با استفاده از اهرم با داشتن سرمایه ای اندک قادر به انجام معاملات بزرگ هستیم . اهرم ها از بروکر تا بروکر دیگر بسیار متفاوت است و در محدوده ای بین ۲:۱ تا ۴۰۰:۱ قرار می گیرد .

مارجین + اهرم = ترکیب مرگبار
ترکیب اهرم و مارجین به شما قدرت خرید زیادی را می دهد . به این معنی که اگر شما ۵,۰۰۰ $ در حسابتان داشته باشید و از اهرم ۱۰۰:۱ استفاده کنید ، می توانید تا ۵۰۰,۰۰۰ $معامله کنید به طوریکه گویا خودتان این ۵۰۰,۰۰۰ $ را دارید .
یا این قدرت خرید شما می توانید سرمایه خود را افزایش دهید . ولی در نظر داشته باشید اهرم همانطوریکه می تواند برایتان سود داشته باشد ، همانقدر هم می تواند به شما زیان برساند .

کال مارجین
همه تریدرهای از کال مارجین شدن می ترسند . این وقتی اتفاق می افتد که بروکر شما میزان مارجین موجود در حسابتان را برای ادامه دادن موقعیتهایی که گرفته اید ، کم می داند .
درحالیکه معامله کردن با مارجین می تواند برایتان سود بخش باشد ، مهم است که شما جنبه ریسک آن را هم در نظر داشته باشید . حتما در مورد مارجینی که بروکردراختیارتان می گذارد ، درک درستی حاصل کنید . همیشه از انها سوال کنید تا هیچ نکته مبهمی برایتان باقی نماند .
تمام یابخشی از معاملات شما ممکن است منحل شوند و شما هیچ اخطاری قبل از آن در رابطه با کال مارجین شدن دریافت نمی کنید .
شما می توانید به طور موثر با نظارت بروضعیت حسابتان و استفاده از اوردرهای استاپ لاس برای اعمال محدودیت در معاملاتتان ، از کال مارجین شدن بپرهیزید

Share
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2٫50 out of 5)
Loading...Loading...
5,014 views
چاپ این نوشته چاپ این نوشته ارسال این مطلب ارسال این مطلب

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید

برچسب ها

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.