دسته بندی مطالب
  • هیچ دسته‌ای پیدا نشد
برچسب های مطالب
شمارشگر

فرمول سرمایه‌گزاری بدون شکست

اولین انتظار افراد از حضور در بازارهای مالی به جهت سرمایه گذاری، کسب سود و پیروزی است و اکثر سرمایه گذاران در جستجوی روش ها و استراتژی هایی هستند که هیچگاه طعم شکست را در بازارهای مالی نچشند. به همین دلیل امروزه استفاده از انواع روش های تحلیلی، خدمات مشاوره ی سرمایه گذاری، استفاده از منابع اطلاعاتی و دیگر ابزارها رونق یافته است و اشخاص حقیقی و حقوقی فراوانی در صنعت خدمات مالی به پاسخگویی بدین نیاز می پردازند. اما فرمول واقعی سرمایه گذاری بدون شکست چیست؟ اگر تا پایان این مقاله با ما همراه باشید، شما هم این فرمول را فرا خواهید گرفت!

افراد تازه وارد به بازار های مالی معمولا به رفتار خبرگان بازار توجه می کنند و در کنار الگو گیری از این رفتارها به استفاده از خدمات تحلیلگری و مشاوره‌ی سرمایه گذاری نیز روی می آورند اما نتیجه در نهایت باز هم متفاوت است و در حالیکه خبرگان پیروزمندانه به فعالیت های خود ادامه می دهند، تازه واردان با کوله باری از شکست و با از دست دادن حجم عمده ی سرمایه ی خود از بازار فرار می کنند! به مانند افسانه ها، این باور که سرمایه گذاری بدون شکست نیازمند فرمول خاصی است، در اذهان سرمایه گذاران جا افتاده است و آنها خبرگان بازار را مانند کیمیاگرانی تصور می کنند که پس از سالها ممارست به این فرمول جادویی دست یافته اند! اما واقعا فرمولی برای موفقیت همیشگی در بازارهای مالی وجود دارد؟ و این فرمول را چگونه می توان به دست آورد؟

اولین اصل در دستیابی به فرمول شکست ناپذیری دربازارهای مالی و بورس آن است که ابتدا تعریفی را از شکست داشته باشیم. شکست برای سرمایه گذاران در زیان حاصل از کاهش ارزش سهام خریداری شده در بازار بورس یا ارز معامله شده در بازار فارکس نیست، شکست زمانی اتفاق می افتد که شما نتوانید پیام نهفته در معامله ای را که به زیان منتهی شده است را دریابید. در هر معامله ممکن است با یکی از دو وضعیت عمده ی سود یا زیان (با در نظر گرفتن وضعیت خنثی به عنوان یک احتمال ضعیف) روبرو شوید. طبیعتا واکنش شما نسبت به کسب سود، واکنشی مثبت و سرشار از رضایت خواهد بود؛ با اینحال امکان اینکه همه ی معاملات شما به صورت صد در صد به سود منتهی گردد بسیار ضعیف و ناچیز است. در یک معامله با وضعیت زیان، واکنش شما می‌تواند واکنشی منفی باشد که در پی آن با عصبانیت و خشم درس های معامله را نیز به فراموشی بسپارید اما بهتر است ناراحتی خود را به صورتی سازنده درجهت کسب تجربه از معامله ی خود ساماندهی کنید. می‌توانید از خود بپرسید که چه عاملی موجب ورود شما به آن یک معامله ی خاص شده است؛ چه فاکتورهای کلانی بر روی معامله ی شما تاثیر گذار بوده اند و اینکه چرا زمان به خصوصی را برای پایان بخشیدن به معامله ی خود انتخاب کرده اید که سبب قرار گرفتن شما در زیان گشته است.

در تحلیل هایی با جزئیات بیشتر حتی می توانید به بررسی صنعتی بپردازید که سهام خود را در آن خریداری کرده اید و یا شرایط اقتصاد جهانی را در نظر بگیرید که اقدام به خرید ارز خاصی نموده اید. ثبت اینگونه تحلیل ها که تماما شخصی بوده و برگرفته از تجربیات شخصی شما هستند، می توانند تبدیل به بهترین منبع برای تعیین فرمول شکست ناپذیری شما در بازار بورس یا فارکس گردند.

قدم دوم برای دستیابی به فرمول شکست ناپذیری تعهد و انظباط است. وقتی بر مبنای تجربیات خود به یک الگوی معاملاتی دست می یابید، سعی کنید تا علیرغم همه ی فشارهای روانی ناشی از جو بازار و شایعات به الگوی خود پایدار بمانید. اینکار علاوه بر آنکه امکان آزمون دقیق تر الگوی شما را فراهم می آورد، به شما کمک می کند تا الگوی خود را در جهت رسیدن به فرمول شکست ناپذیری بهینه سازید. با اینحال داشتن تعهد و انضباط برای اکثر سرمایه گذاران دشوار است و بسیاری از معاملات در بازارهای بورس یا فارکس بر مبنای شایعات و شنیده ها صورت می پذیرد.

سومین قدم برای تدوین فرمول شکست ناپذیری در بازار بورس و فارکس، کسب توانایی در وسعت بخشیدن به دیدگاه های خود است. باید سعی کنید تا ذهن خود را از قالب های از پیش ساخته شده و کلیشه ها پاک نمایید، بدین ترتیب هر گاه که با اطلاعات جدیدی روبرو شوید قادر خواهید بود تا با دیدی نو به بررسی اطلاعات بپردازید. بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن این اصل و با استفاده از قالب های ذهنی که در طول زندگی خود بدانها دست یافته اند به تفسیر اطلاعات می پردازند. نتیجه ی این نوع تفسیر نتیجه گیری های نادرست بر مبنای حرکات و نوسانات بازار است، زیرا این افراد حرکت صعودی بازار را تنها به چند عامل از پیش ساخته شده در ذهن خود مرتبط می کنند و بر این اساس از درک متغیرهای دیگر غافل می مانند. سعی کنید با ذهنی باز روانه ی بازار شوید و همه ی اتفاقات را تنها به دانسته های قبلی خود مربوط نسازید.

به عنوان چهارمین قدم برای ایجاد فرمولی که بتواند همیشه شما را به موفقیت برساند؛ باید در نظر داشته باشید که خبرگان بازار سهام، قبل از ورود به یک معامله در خصوص خروج از آن نیز اندیشیده اند. شاید بتوانید تبلور این اصل را در گفته هایی همچون “یک حد ضرر برای خود در نظر بگیرید” یا “با هیچ سهمی ارتباط احساسی برقرار نکنید” بیابید. لازم است همواره استراتژی خاص و مدونی را برای ورود و خروج از بازار داشته باشید و تنها به معیارهای ذهنی اکتفا نکنید. داشتن استراتژی همچنین می تواند شما را از افتادن به دام مهمترین عوامل روانی منجر به زیان، یعنی طمع و ترس ایمن بدارد.

آخرین اصل در تدوین فرمول شکست ناپذیری در بورس و فارکس، اصل مسئولیت پذیری است. یاد بگیرید مسئولیت همه ی تصمیمات و رفتارهای خود را در بازار به گردن بگیرید. در این صورت سریع تر می توانید با درس گرفتن از اشتباهات، فرمول شکست ناپذیری خود را تدوین کنید. به یاد داشته باشید مسئولیت زیان شما بر عهده ی تحلیلگران مالی، سهامداران عمده، مشاوران سرمایه گذاری و عوامل مافوق بشری نیست! این خود شما هستید که تصمیم می گیرید در چه زمانی یک سهم یا ارز را بخرید، تا چه زمانی آن را نگاه دارید و در نهایت چه هنگامی آن را بفروشید، بنابراین هیچ کسی شما را وادار به انجام عملی ننموده است.

با کنار هم گذاشتن پنج اصل بیان شده در فوق و تمرین در بازار در قالب معامله، میتوانید فرمول شکست ناپذیری و موفقیت بدون شرط خود را بیابید، بنابراین بار دیگر این پنج اصل را با هم مرور می کنیم؛ به امید آنکه در معاملات خود پیروزمند باشید.

–           تجربیات خود را از معاملات در بازار مستند کنید

–           نسبت به اصول خود متعهد و منضبط باقی بمانید

–           ذهن خود را از قالب ها و کلیشه ها پاک کنید

–           بدون استراتژی در بازار معامله نکنید

–           مسئولیت تصمیمات خود را بر عهده بگیرید

Share
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...Loading...
3,644 views
چاپ این نوشته چاپ این نوشته ارسال این مطلب ارسال این مطلب

۴پاسخ به “فرمول سرمایه‌گزاری بدون شکست”

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید

برچسب ها

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.