دسته بندی مطالب
 • هیچ دسته‌ای پیدا نشد
برچسب های مطالب
شمارشگر

مدیریت سرمایه (۱)

مدیریت سرمایه در فارکس نیز همچون بازارهای مالی دیگر، مهمترین و تنها راه موفقیت و پابرجا ماندن در بازار است. بسیارند افرادی که بدون مدیریت سرمایه صحیح، مدتی کوتاه در بازار موفقیت کسب می کنند ولی ناگهان در عرض یک شب تمام زحماتشان به یکباره از بین می رود و دیگر توانی برای ادامه راه ندارند. همانطور که قبلاً اشاره شد بازار فارکس نیز همانند دیگر بازارها غیر قابل پیش بینی می باشد. البته افراد با تجربه میتوانند پیش بینی های بلند مدت نمایند که آن هم برخی اوقات با شکست مواجه می شود. گاهی اوقات دیده اید که پیش بینی های شما اکثر مواقع صحیح است ولی تنها با یک اشتباه بازار شما را از دور خارج می کند. رعایت مدیریت سرمایه ، شما را حتی در صورت پیش بینی اشتباه، در بازار حفظ می کند.
۱- مهم نیست که جهت بازار را درست پیش بینی کنیم. مهم آن است که در مواقع خطر و ضرر بتوانیم به قوت قبل در بازار بمانیم. اکثر افراد موفقیت های خیلی خوبی کسب می کنند ولی به ناگاه همه را یکجا از دست می دهند. اصل اول ما بر این پایه بنا شده که در صورت اشتباه بتوانیم به سادگی به ادامه ترید بپردازیم بدون اینکه یک یا چند ترید اشتباه پیاپی، بتواند صدمات شدیدی بر پیکره حساب ما وارد سازد.
۲- مجبور نیستیم بازار را درست پیش بینی کنیم اما باید به گونه ای ترید کنیم که در صورت پیش بینی صحیح، توانایی آن را داشته باشیم که حداکثر استفاده را از بازار ببریم. اینکه بازار چند پپ حرکت کند و شما کجا شروع به خرید یا فروش نمایید و همچنین در کدام نقطه خارج شوید نکاتی هستند که به روش معاملاتی شما مربوط میشود و در نهایت مقداری از خرکت بازار به عنوان سود شما خواهد بود. ولی اینکه در لحظه ورود به بازار (باز کردن پوزیشن) چه مقدار (چند لات) خرید یا فروش کنید را مدیریت سرمایه مشخص میکند.
تکنیکهای مدیریت سرمایه :
۱- هرگز با بیش از یک دهم سرمایه خود وارد بازار نشوید. اگر بتوانید به طور معمول با پنج درصد سرمایه خود ترید کنید، شرایط مناسبی برای حساب خود فراهم نموده اید. این درصد برای حساب های بزرگ تا یک درصد و حتی کمتر، کاهش می یابد. این قانون به شما کمک می کند که بتوانید روزهای بعد را به راحتی پشت سربگذارید. همچنین به کمک اصل دو و مدیریت سرمایه قادر خواهیم بود تا هر روز که بازار در جهت پیش بینی ما حرکت کرد، کلیه ضررهای قبل را جبران کنیم. بیش از ۹۵% تریدرهای فارکس به علت رعایت نکردن این قانون و خرید بصورت Full Margin ، حتی پس از مدتی موفقیت ، حساب خود را یک شبه نابود می کنند. به این نکته بسیار توجه فرمایید که همیشه با برنامه ریزی ترید کنید. پوزیشن های خود را ثبت کرده و برای هر یک توضیحی یادداشت نمایید و سعی کنید هرچندوقت یکبار نگاهی به این تاریخچه انداخته و روش های خود را بهینه سازید تا در روزهای اینده به کمک تجربیات گذشته، تریدهای موفق تری داشته باشید . هرگز به فکر انتقام از بازار نباشید. در صورتیکه با هزار دلار سرمایه اولیه، کار خود را شروع کرده اید و پس از مدتی سرمایه شما به هشتصد دلار رسیده است، اگر هدف شما بازگرداندن سرمایه به هزار دلار می باشد، بهترین راه کنارگذاشتن فارکس است. هر میزان از سرمایه شما که از بین رفت تجربه ای است که باید سعی کنید دیگر تکرار نشود و هرگز به فکر جبران ضررهای قبل نباشید. سعی کنید هزینه کمتری برای کسب تجارب خود بپردازید. مسلماً پس از مدتی ترید، تجارب کافی را بدست خواهید آورد. زیرا این بازار فقط به روش های محدودی می تواند به شما ضربه بزند که می توانید به سادگی و با کمال آرامش آنها را دریابید. اما در صورتیکه این آرامش را از دست بدهید به هیچ عنوان نمی توانید از تجارب خود استفاده کنید.
۲- Take Profit: در مورد تیک پروفیت و یا گرفتن سود از بازار، باید بدانید که حداکثر سودی که بازار به شما می دهد را باید بتوانید کسب کنید. اگر در تشخیص جهت اشتباه کردید مهم نیست. ولی اگر جهت را درست تشخیص دادید و به ازای حرکت ۵۰۰ پیپی بازار، نتوانستید حداقل ۸۰% آن را (۴۰۰ پیپ) بگیرید، مسلماً باید در روش ترید خود تغییراتی صورت دهید. ما در سبک های خرید و فروش به شما خواهیم آموخت که چگونه می توانید TP های بلند را به راحتی و بدون استرس بگیرید.
۳- Stop Loss: استاپ لاس یا حد ضرر. طبق آمارهای بدست آمده، در مورد ۴۰% پوزیشن هایی که استاپ لاس صحیح دارند، بازار پس از لمس استاپ لاس، تیک پروفیت پوزیشن را لمس می کند. در ۴۰% پوزیشن ها بازار پس از لمس استاپ لاس شما از حرکت می ایستد یعنی اگر پوزیشن شما با صد پیپ منفی بسته نمی شد، می توانستید هم اکنون آن را با چهل پیپ منفی ببندید. و فقط در ۲۰% پوزیشن ها در صورتیکه پوزیشن شما با استاپ لاس ۱۰۰- بسته نمی شد، در حال حاضر ۲۰۰- پیپ در ضرر بود. پس مشاهده می کنید که در ۸۰% مواقع، استاپ لاس نقطه ای چیزی به غیر از ضرر در پی ندارد. اگر کمی به دنیای فیزیکی خود و تجارت های موجود در آن دقت کنید، هیچ کجا نمی توانید همانندی برای استاپ لاس نقطه ای بیابید. لذا در می یابیم استاپ لاس نقطه ای فقط دامی است از طرف بروکر و مارکت میکر برای پوزیشن شما. البته آمار مذکور فقط در مورد استاپ لاس های صحیح بود. در صورتیکه بسیاری از افراد با ست کردن استاپ لاس های نزدیک نظیر ۱۰،۲۰ و ۳۰ پیپ، این آمار را به ۱۰۰% می رسانند. به طور کلی استاپ لاس نزدیک نشان دهنده بی تجربگی و نداشتن شناخت از حرکات بازار می باشد. از طرفی قرار ندادن استاپ لاس نیز حساب را به خطر خواهد انداخت. ما این مشکل را با مدیریت سرمایه حل کرده ایم.
به مثال زیر توجه کنید:
شما با سرمایه هزار دلار قصد دارید یک پوزیشن بر روی EURUSD باز کنید و آمار نشان می دهد که EURUSD در روز حدوداً ۲۰۰ الی ۳۰۰ پیپ حرکت دارد. پس برای امنیت بیشتر حساب، شما این حرکت را ۵۰۰ پیپ در نظر می گیرید، حرکتی که شاید احتمال آن بسیار ضعیف باشد. حال می خواهید با ۰٫۱ سرمایه ترید کنید. یعنی در صورتیکه بازار به سمت ضرر پوزیشن شما حرکت کرد، بیش از ۰٫۱ سرمایه را (یعنی صد دلار) ضرر نکنید. بنابراین شما پوزیشن خود را با ۰٫۰۲ لات باز می کنید. بدین ترتیب اگر EURUSD پانصد پیپ بر خلاف جهت پوزیشن شما حرکت کرد، فقط ۱۰۰ دلار ضرر خواهید کرد که این مقدار ضرر سنگینی برای حساب هزاردلاری شما محسوب نمی شود. اصولاً سعی بر آن داشته باشید که استاپ لاس های نقطه ای خود را بوسیله مدیریت سرمایه کنترل کرده و از استاپ لاس های زمانی استفاده کنید. در پوزیشن بالا شما می توانید تیک پروفیت خود را تنظیم نموده، ۲۴ ساعت به پوزیشن فرصت دهید تا در صورت صحیح بودن پیش بینی تان، با مثبت بسته شود. مسلم است که هر چه مدت زمان باز بودن پوزیشن بیشتر باشد، باید حجم معامله را کاهش دهید و همچنین از تیک پروفیت های دورتری استفاده کنید. در قسمت سبک ها در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد. همیشه سعی کنید با برنامه ریزی پوزیشن باز کنید و در صورتیکه پوزیشن شما به سمت منفی رفت، هرگز سعی نکنید با باز کردن پوزیشنی دیگر، پوزیشن قبل را نجات دهید. به این نکته دقت فرمایید که گاهی اوقات بازار هرگز به نقطه Open پوزیشن شما باز نمی گردد و به سادگی طی چند ماه آینده می تواند هزاران پیپ از آن دور شود.
۴- اکثر کلاینت ها به طور مثال یک پوزیشن Buy باز کرده و در صورت منفی شدن پوزیشن، اقدام به باز کردن پوزیشن های Buy بعدی می نمایند ، ممکن است برخی اوقات این کار به نفع آنها باشد . اما گاهی بازار به روند خود ادامه داده و حساب آنها را بطور کلی از بین می برد. زیرا باز کردن هر پوزیشن سبب تضعیف حساب شما برای مقاومت در برابر حرکت بازار می شود و سرمایه شما را تهدید خواهد کرد. پس بطور کلی از باز کردن دو پوزیشن Sell و یا دو پوزیشن Buy بدون رعایت مدیریت سرمایه خودداری فرمایید. برخی افراد دقیقاً عکس این عمل را انجام می دهند. بطور مثال یک پوزیشن Sell باز می کنند و پس از سود کردن ، پوزیشن Sell دیگری باز می کنند و به همین ترتیب هر چه حسابشان بیشتر سود می کند، پوزیشن های هم جهت بیشتری باز می کنند و بازار با یک Retracement (بازگشت) به یکباره حساب آنها را از بین می برد. پس با برنامه ریزی، پوزیشن باز کنید و پس از مدت زمان در نظر گرفته شده در صورتیکه به تیک پروفیت برخورد نکرد چه سود چه ضرر، آن را ببندید.
۵-ازhedge های با فاصله زیاد بپرهیزید. اکثر کلاینت ها زمانیکه منفی پوزیشن Sell آنها زیاد می شود، از ترس سوختن حساب، یک پوزیشن مخالف (Buy) باز می کنند. تجربه ثابت کرده است که این کار هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. گاهی اوقات بازار تنها بین دو پوزیشن شما حرکت می کند و برخی مواقع در صورت ترند بودن بازار، به تدریج حساب شما ضعیف و ضعیف تر شده و به طور کامل از بین خواهد رفت. پس هرگز برای نجات یک پوزیشن منفی، پوزیشن دیگری هم جهت و یا خلاف جهت باز نکنید.
۶- این قانون مهم ترین قانون می باشد. در صورتیکه هیچ کدام از پنج قانون بالا را رعایت نکنید، می توانید با رعایت این قانون، در بازار باقی بمانید و سود کنید. هم چنین اگر به تمامی قانون های فوق عمل کنید اما نسبت به این قانون بی اعتنا باشید، دیری نمی گذرد که سرمایه خود را از دست میدهید. اگر با هزار دلار کار خود را آغاز نمودید و پس از مدتی سرمایه شما به دوهزار دلار رسیده است، بدانید که سرمایه شما همان هزار دلار است و هزار دلار دیگر، سود شما می باشد. هرگز سود خود را با سرمایه ادغام ننمایید. سعی کنید هر ماه سود خود را از بروکر دریافت کنید و یا اگر قبل از یک ماه سرمایه شما دو برابر شد، حتماً نیمی از آنرا برداشت نمایید. به این نکته دقت فرمایید که افزایش سرمایه ، درصد سود شما را پایین می آورد و در صورت رعایت نکردن مدیریت سرمایه، گاهی اوقات افزایش سرمایه سبب زیان شما می گردد. در صورتیکه با هزار دلار توانسته اید توسط سبک یا روشی سود کنید، گمان نکنید که می توانید با ده هزار دلار و افزایش حجم معاملات، به همان درصد سود برسید. در تمام بازارهای مالی دنیا، افزایش سرمایه سبب کاهش درصد سود می گردد.
به یک مثال توجه کنید:
اگر پوزیشن ۰٫۱ شما با تیک پروفیت صد پیپ بسته شد، نمی توان مطمئن بود که اگر به جای ۰٫۱، یک لات و یا ده لات باز کرده بودید، باز هم بازار همان مسیر قبل را طی کند. شاید اگر پوزیشن شما یک لات بود، بیش از شصت الی هشتاد پیپ حرکت نمیکرد و شاید اگر ده لات باز کرده بودید، ضرر هم می داد. تمام این موارد به شرایط بازار و دیگر تریدرها بستگی دارد که شما هیچ تجربه و اطلاعی از آنها ندارید. تجربه شما همان پوزیشن ۰٫۱ با حساب هزار دلاری بوده است که در مدت محدودی به شما سود خواهد داد. لذا سعی کنید این وضعیت را از دست ندهید. باز کردن پوزیشن های با لات بالاتر و با حساب های بزرگتر را باید در بازار حقیقی تجربه کرد و نمی توان موفقیت یک حساب کوچک را با محاسبه بر روی کاغذ، به موفقیت بر روی حساب بزرگتر نسبت داد. در صورت افزایش سرمایه باید مدیریت سرمایه خود را تغییر دهید و آنرا در بازار حقیقی آزموده ،به تدریج بهینه کنید . دقت نمایید که با افزایش سرمایه حجم معاملات را به همان نسبت بالا نبرید، بلکه سعی کنید با سرمایه بالا از تیک پروفیت های دورتری استفاده کنید تا سود شما بیشتر شود. در بازار فارکس نیز همچون دیگر بازارها حجم معامله نقش مهمی دارد یعنی انتخاب نادرست حجم میتواند برای یک معامله صحیح نتیجه عکس داشته باشد و تنها عاملی که در انتخاب حجم مناسب به ما کمک می کند تجربه است.

Share
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...
4,205 views
چاپ این نوشته چاپ این نوشته ارسال این مطلب ارسال این مطلب

یک پاسخ به “مدیریت سرمایه (۱)”

 • mohsen:

  سلام
  بلاگ خیلی جالبی دارید. چرا ادامه نمیدین؟!!
  bobifx رو هم که اصلا چیزی دربارش نگفتید؟!
  با تشکر
  محسن

یک نظر بگذارید

شما باید وارد شده باشیدتا بتوانید نظر بگذارید

برچسب ها

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.