دسته بندی مطالب
  • هیچ دسته‌ای پیدا نشد
برچسب های مطالب
شمارشگر

Archive for مهر, ۱۳۸۸

تاریخچه بورس

اولین بورس اوراق بهادار در دنیا در شهر آمستردام و توسط اولین شرکت چند ملیتی به نام «کمپانی هند شرقی هلند» پدیدار شد. به همین نحو، شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» اولین شرکتی بود که سهام منتشر کرد. این شرکت به مرحله ه‎ای رسیده بود که می بایست در امور اقتصادی خود تغییر ساختار دهد و با اقدام به عرضه عمومی، در حقیقت در زمان خود به اقدامی انقلابی دست زد. بورس آمستردام در سپتامبر ۱۶۰۲، شش ماه پس از تشکیل شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» تأسیس شد. شرکت «کمپانی هند شرقی هلند» از سلسله عواملی برای نیل به موفقیت برخوردار بود: ۵۰ هزار نفر کارمند غیر نظامی با ارتش خصوصی مشتمل بر ۴۰ ناوجنگی، ۳۰ نفر ملوان و ۱۰ هزار خدمه و البته گردش فزاینده سود. کل کشور هلند تجدید حیات یافت. این شرکت با وجود بازاری برای سهام و اوراق قرضه خود، احتمالاً قویترین اقتصاد در تاریخ جهان را داشته است. به نظر می‎رسد که شرکتی با ارتش و ناو جنگی خصوصی هیچگاه در آینده در هیچ ب... (More)

Share

قیمت عامل تعیین کننده در بازار

وقتی به حرکات قیمت توجه می کنیم متوجه می شویم که نوسانهای لحظه به لحظه قیمت ما را به دنیای پر رمز و رازی دعوت می کند که هر لحظه از لحظه بعد خود خبر نداریم در سود یا ضرر‍!  و اینکه خبر نداریم نه فقط صحبت از ما باشد که حرفه ای ترین معامله گران بازار هم خبر ندارند که آیا بعد از این معاملاتشان وارد سود می شود و یا وارد ضرر. پس چرا در نهایت می بینیم که ما ضرر کرده ایم ولی حرفه ایها سود کرده اند؟ دلیل را باید در اینجا جستجو کرد که آنها به قیمت احترام می گذارند و ما احترام نمی گذاریم و از قدیم هم گفته اند که احترام هر کسی دست خودشه! پس چگونه توقع داریم وقتی ما به قیمت احترام نمی گذاریم قیمت به ما سود برساند؟ بهتر بگویم برای اینکه در این بازار موفق شویم باید بدانیم که این قیمت است که برای ما تعیین تکلیف می کند و نه ما برای قیمت یعنی اینکه اگر صحبت از خطوط روند می کنیم باید بدانیم که قیمت بدون توجه به اینکه در اینجا خط روند وجود دارد یا ندارد... (More)

Share

فارکس چیست؟ (۳)

چرا نرخ ارزها مدام تغیییر می کند؟ منحنیهای عرضه و تقاضای ارزیک کشور در طول زمان جا به جا میشود و همین انتقال باعث بروز تغییرات دائمی نرخ ارز خواهد شد. این جا به جایی ممکن است براثر تغیییر سلیقه مردم نسبت به تولیدات داخلی و خارجی – رشد متفاوت اقتصادی – تفاوت نرخهای تورم در کشورهای مختلف – تغیییر در نرخهای بهره – تغییر در انتظارات – مداخلات بانک مرکزی جهت انجام سیاستهای پولی و … به وجود آید. چه کسانی در بازار فارکس شرکت میکنند؟ بازار فارکس یک بازار بین بانکی نامیده میشود به این دلیل که بازیگر کهنه این بازار ،بانکها اعم از (تجاری- مرکزی و سرمایه گذاری) بوده اند. اما در حال حاضر بازیگران این بازار علاوه بر بانکها شرکتهای چند ملیتی – تاجران – شرکتهای بیمه – شرکتهای صادرات و واردات – صندوقهای بازنشستگی – سفته بازان – کارگزاران و اشخاص حقیقی هستند. چه زمانی بازار فارکس گشایش می یابد؟ همان طور که قبلا گفت... (More)

Share

فارکس چیست؟ (۲)

FOREX مخفف (FOReign EXchange market) و به معنای بازار مبادله ارز می باشد. بازاری که در آن تمامی ارزهای رایج دنیا خرید و فروش می شود و هر کسی که در این بازار مبادرت به خرید و فروش ارز نماید مانند آن است که خود یک صرافی دارد و دقیقا مانند یک صراف عمل می کند .و این امر تا سال ۱۹۹۵ که شبکه اینترنتی به داخل منازل وارد نشده بود برای تمامی افراد امکان پذیر و قابل دسترس نبوده و امروزه با کمک اینترنت است که ما می توانیم همان کار یک صراف را در داخل منزل انجام دهیم . فارکس یک بازار بین بانکی می باشد که در حقیقت معاملات بین طرفین از طریق تلفن یا شبکه الکترونیکی (Swift or Internet) هدایت و کنترل میشود. البته شبکه سوئیفت توسط بانکها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع زبان مشترک بانکداری بین المللی شبکه سوئیفت می باشد. فارکس، بازار عرضه و تقاضای ارز های کشورهای مختلف و نیز بزرگترین و کاراترین و پویاترین بازار مالی در جهان با گردش مالی روزانه حدود ۲ تریلیون دلار است.... (More)

Share

فارکس چیست؟ (۱)

خوب… فکر میکنم که دیگه وقتش شده که شروع کنیم، ولی از کجا؟ به نظرم بهتره از خود فارکس و تاریخچه فارکس شروع کنیم. پس بپرسیم “فارکس چیست” برای دانستن فارکس بهتر است با تاریخچه آن شروع کنیم. پس از جنگ جهانی دوم دولتها برای بازسازی اقتصادی کشورهای مطبوعشان تصمیم گرفتند تا با ثابت نگه داشتن قیمت ارزها نسبت به دلار آمریکا با آرامش و آسودگی خیال به تحکیم مبادلات تجاری بین خود بپردازند، اما این مورد تا سال ۱۹۷۱ بیشتر دوام نداشت و پس از آن بنابر شرایط خاص جهان قرار بر این شد که ارزها بتوانند به آزادی در قبال یکدیگر مبادله شوند و قیمت یک ارز با توجه به عرضه و تقاضای بازار تعیین شود نه به واسطه سیاست دولتها. پس از آن بانکها که به لحاظ ماهیت بانکی خود همیشه درگیر جریان ارزهای خارجی بودند به فکر مدیریت منابع ارزی خود افتادند و به همین جهت یک جریان بین بانکی را بوجود آوردند تا به واسطه آن بتوانند ارزهایی را که فکر می کردند در آینده... (More)

Share
برچسب ها

WP Cumulus Flash tag cloud by Roy Tanck requires Flash Player 9 or better.